Pitanja i odgovori
Lekovi nisu dugoročno rešenje za mentalne i emocionalne probleme i bol koji oni izazivaju. Umesto da samo leči simptom poput lekova, terapija se bavi uzrokom problema koji se vremenom uklanja, umesto da se samo zamaskira.
Poverljivost je jedna od najvažnijih komponenti između klijenta i psihoterapeuta. Uspešna terapija zahteva visok stepen poverenja jer se radi sa veoma osetljivim temama o kojima se obično ne razgovara nigde osim u ordinaciji terapeuta. Možete očekivati da ono o čemu razgovarate na sesiji neće biti podeljeno ni sa kim.
Međutim, terapeut je zakonski dužan da prekrši poverljivost ako veruje da je klijent u neposrednoj opasnosti da povredi sebe ili nekog drugog, u kom slučaju će biti pozvan član porodice, policija ili hitna pomoć kako bi se osigurala bezbednost.
Svako doživljava izazovne situacije u životu. Iako ste možda uspešno prolazili kroz druge poteškoće sa kojima ste se suočili, ponekad je mudro potražiti dodatnu podršku kada vam je potrebna. U stvari, terapija je za ljude koji imaju dovoljno samosvesti da shvate da im je potrebna ruka pomoći, a to je nešto čemu se treba diviti. Odlukom da krenete na terapiju preuzimate odgovornost tako što prihvatate to gde se nalazite u životu i obavezujete se da ćete promeniti situaciju. Terapija pruža dugotrajne prednosti i podršku, dajući vam alate koji su vam potrebni da izbegnete okidače, preusmerite štetne obrasce i prevaziđete sve izazove sa kojima se suočavate.
Ne. Terapija može biti od koristi svima koji žele dublje razumevanje sebe ili situacija, ili nekome ko se bori sa emocijama, međuljudskim odnosima ili ponašanjem.
Naravno, psihoterapeuti leče ljude sa mentalnim poremećajima, uključujući depresiju, anksioznost, bipolarni poremećaj, posttraumatski stresni poremećaj, opsesivno-kompulzivni poremećaj, poremećaje ličnosti, itd. Ali nije vam potrebna dijagnoza da biste imali koristi od rada sa stručnjakom za mentalno zdravlje. Terapija može pomoći ljudima da otkriju koren svojih strahova, blokada, zbunjenosti ili nezadovoljstva i nađu način da iskorače u srećniji i potpuniji život. Ukratko, terapija je mesto na kom možete izgraditi najbolju verziju sebe.
Terapija je i nauka i umetnost. Svaki klijent je drugačiji, sa različitim potrebama, a samim tim i dužinom trajanja terapije. Na početku se definiše cilj terapije, ono zbog čega je klijent tu, i na osnovu toga se prati napredak. Za neke konkretne ciljeve je potrebno dosta manje vremena od nekih apstraktnijih i dubljih kao što su pitanja autentičnosti, slobode, samo-aktuelizacije i generalno svih dubljih promena unutar ličnosti. Ličnost je delikatna stvar koja nastaje polako i ima tendenciju da zadrži neke fiksirane obrasce kao najbolje isprobane načine da preživi, tako da je potrebno vreme za duboke strukturalne promene.
Oslanjanje na prijatelje i porodicu svakako može biti od pomoći. Ipak, terapeuti su profesionalno obučeni da vam pomognu da istražite i razumete vaše poteškoće, vaše nesvesne sadržaje i nađete rešenja za vaše specifične probleme. Oni imaju stručnost da vam pomognu da izrazite i procenite svoja osećanja, u potpunosti se fokusirajući na vas, i ne unoseći svoje potrebe u vaš odnos kao što je to normalno da čine prijatelji. Lepota terapije je u tome što je to bezbedno, nepristrasno mesto bey očekivanja. Tu ne dugujete ništa nikome osim sebi.
Takođe, terapeuti vam ne daju samo savete. Mnogi ljudi mogu da vam daju savet. Ali terapeuti su obučeni da vam pomognu da dođete do razumevanja i promene.
Važno je da osetite da postoji dobar spoj između vaše ličnosti i ličnosti vašeg terapeuta. Postoji mnogo veštih terapeuta, što znači da ne postoji samo jedan terapeut koji je „pravi“ za vas. Kao i svi ljudi, terapeuti imaju različite ličnosti, stilove i pristupe. Pronađite terapeuta sa kojim vam je prijatno, kome možete da verujete i ko vam pomaže da rastete. Generalno, preporučujem da se sastanete sa terapeutom na 2-3 sesije pre nego što odlučite da nastavite ili prekinete rad sa tim terapeutom.