Blog

Sloboda: Srž Egzistencijalne Psihoterapije

Egzistencijalna psihoterapija je pristup koji se temelji na istraživanju dubokih pitanja ljudskog postojanja, a jedno od najvažnijih koje postavlja je pitanje slobode. Kada pričamo o slobodi iz perspektive egzistencijalne psihoterapije, ne mislimo samo na slobodu od spoljašnjih ograničenja, već i na unutrašnju slobodu – sposobnost da biramo i preuzimamo odgovornost za svoje izbore.

Šta je sloboda?

Sloboda u egzistencijalnoj psihoterapiji ne znači jednostavno biti bez obaveza ili živeti bez pravila. Ona se pre odnosi na sposobnost da prepoznamo svoje autentične želje i potrebe, da živimo u skladu sa svojim vrednostima i da donosimo odluke koje nas vode ka ispunjenijem životu. Viktor Frankl, poznati egzistencijalni psihoterapeut, rekao je: „Između podražaja i odgovora postoji prostor. U tom prostoru je naša moć da izaberemo naš odgovor. U našem odgovoru leži naš rast i naša sloboda.“

Teret slobode

Sloboda nije laka. Sa njom dolazi i velika odgovornost. Kada shvatimo da smo mi ti koji biramo, moramo se suočiti sa posledicama svojih odluka. Mnogima ovo može biti zastrašujuće jer je lakše okriviti spoljašnje faktore za naše neuspehe ili nezadovoljstvo. Ali istinska sloboda zahteva hrabrost da pogledamo unutar sebe i preuzmemo kontrolu nad svojim životom.

Anksioznost i sloboda

Jedan od centralnih koncepata egzistencijalne psihoterapije je ideja da sloboda neminovno vodi do anksioznosti. Ova anksioznost nije nužno loša; ona je znak da smo svesni svojih izbora i mogućnosti. Egzistencijalni terapeuti pomažu klijentima da razumeju i prihvate ovu anksioznost kao deo procesa rasta i samospoznaje. Kao što je rekao Jean-Paul Sartre: „Osuđeni smo na slobodu.“ Ova misao može biti opterećujuća, ali ujedno nosi i osećaj oslobađanja – spoznaju da možemo kreirati svoj put.

Kako živeti slobodno?

Živeti slobodno znači biti svestan svojih vrednosti i živeti u skladu sa njima. To znači slušati svoj unutrašnji glas, čak i kada je u suprotnosti sa očekivanjima drugih ili društvenim normama. U terapijskom procesu, klijenti uče da prepoznaju šta je zaista važno za njih i kako da to integrišu u svoj svakodnevni život.

Jedna od tehnika koju egzistencijalni terapeuti koriste je refleksija o smrti i konačnosti. Ova tehnika pomaže ljudima da shvate prolaznost života i da vrednuju svaki trenutak. Kada shvatimo da je život kratak i nepredvidiv, možemo početi da cenimo svoju slobodu i da donosimo odluke koje nas vode ka autentičnijem i ispunjenijem životu.

Zaključak

Sloboda je srž ljudske egzistencije. To je moć da budemo ono što jesmo, da biramo svoj put, razvijamo svoje jedinstvene potencijale i da preuzmemo odgovornost za svoje izbore. Iako ovaj put može biti pun anksioznosti i nesigurnosti, on nas vodi ka dubljoj samospoznaji i ispunjenju. Preuzimanjem kontrole nad svojim životom, možemo otkriti pravu slobodu i živeti životom koji je zaista naš. 

Stefan Mihaljević

Najnovije

budite u toku

Predlažemo da pogledate

Narcisoidni poremećaj ličnosti: Sve što treba da znaš

13.07.2024.
Detaljnije....

Kreativne Adaptacije u Geštalt Terapiji

14.06.2024.
Detaljnije....

Ljubav

28.05.2024.
Detaljnije....