Zašto pokušaj prisilne promene retko funkcioniše?
Da li osećate da se veoma trudite da promenite nešto u svom životu ili nešto u vezi sa vama, ali bez obzira na to koliko se trudite da se promenite, na kraju ne dobijate rezultate ili ishode koje želite? Da li smatrate da možete iznuditi neku promenu u kratkom roku, ali ona se ne održi i uskoro se vraćate svojim starim navikama i obrascima?
Osnovni koncept geštalt terapije je ideja da što više pokušavate da aktivno promenite sebe i da budete nešto što niste, to više ostajete isti. Začudo, tek kada prestanete da pokušavate da se naterate da se promenite, dozvoljavate sebi da budete u stanju da prirodno rastete i razvijate se. Ova ideja je poznata kao Paradoksalna teorija promene, fraza koju je skovao Arnold Beisser. Ideja se može sažeti kao „promena se dešava kada neko postane ono što jeste, a ne kada pokušava da postane ono što nije“.
Promena koja je trajna i značajna dolazi kao organski proces. Može se posmatrati širom prirode u organizmima kao nusproizvod rasta i razvoja tog organizma.
Razmislite o semenu koje izraste u biljku, koja na kraju cveta. Seme se ne menja odmah i postaje cvet. Umesto toga, ostvaruje kontakt i interakciju sa okolinom u kojoj se nalazi. Ako su uslovi pravi, ako ima dovoljno hranljivih materija, vode, sunčeve svetlosti, apsorbuje te hranljive materije i prirodno raste brzinom koja je u odnosu na resurse koji su dostupni. Vremenom, kroz ovaj proces, seme će se organski transformisati u nešto potpuno drugačije od onoga što je prvobitno počelo.
Ako okolini nedostaje određeni resurs, biljka će prilagoditi sebe i svoj rast da pronađe ono što joj nedostaje. Stabljike će rasti prema izvorima svetlosti, a korenje prema vodi ako biljci nedostaju ove stvari pre nego što počne da cveta.
Doduše, ljudska bića su mnogo komplikovanija od biljaka, a ipak i mi delimo ovaj prirodni proces rasta sa njima. Mi rastemo na održiv i trajan način kroz kontakt i interakciju sa našim okruženjem. I kao seme, ponekad uslovi našeg okruženja nisu pogodni da bismo mogli da ispunimo svoj puni potencijal i težnje. Ovo nije ograničeno samo na fizičke resurse.
Psihološki su nam potrebne stvari kao što su ljubav, veza, stabilnost, značenje, sigurnost da bismo mogli da rastemo.
Za razliku od semena, mi kao ljudi takođe imamo dar svesti. Način na koji shvatamo svet u velikoj meri utiče na način na koji komuniciramo sa njim, utičući tako na naš sopstveni rast. Često se lekcije koje smo naučili i internalizovali kada smo bili mladi, a koje su u to vreme imale smisla ili koje smo bili primorani da prihvatimo, nesvesno prenose u druga okruženja kasnije u životu gde nam možda više ne služe.
Kao ljudi, lako se možemo odvojiti od sopstvenih potreba i na kraju slediti stvari i ciljeve za koje nam je rečeno da će nas usrećiti, ali nisu naše sopstvene prirodne želje ili potrebe. Pored toga, često možemo da nastavimo da pokušavamo da zadovoljimo svoje potrebe na načine koji nisu efikasni, iz navike ili zato što ne znamo za bilo koji drugi način, i tako na kraju ponavljamo obrasce ponašanja koji su nam poznati, ali možda nisu efikasni. Obe ove stvari mogu dovesti do toga da imamo iskrivljenu sliku o sebi koja zaista ne predstavlja ko smo, šta nam je potrebno i šta osećamo. Živeti od ovog iskrivljenog osećaja sopstva nikada neće moći da nas zadovolji i neće obezbediti čvrstu osnovu za stvaranje trajnog, smislenog rasta.
Imajući ovo na umu, pristup Geštalt terapije rastu i promeni nije pokušaj da vam pomogne da smislite strategiju za direktnu promenu vašeg ponašanja ili misli.
Umesto toga, geštalt terapeut će raditi sa vama kako bi vam pomogao da razvijete svoju samosvest i način na koji funkcionišete i shvatate svet. Odatle možete ponovo da se povežete sa svojim pravim ja kako biste imate osnovu za rast i razvoj.
Zato što poput tog semena, prirodno imate u sebi potencijal da rastete i razvijate se i odgovorite na svaki izazov sa kojim se suočite.