Jedan od koncepata geštalt terapije je koncept polariteta, koji se odnosi na suprotstavljene sile koje pojedinci poseduju u sebi.
Svaki kvalitet koji imamo nalazi se na jednom kraju kontinuuma i praćen je suprotnim krajem tog kontinuuma. Na primer, pošto posedujemo sposobnost da volimo, posedujemo i sposobnost da mrzimo. Kao što je svetlosti potrebna tama da bi postojala, svaki kvalitet ima svoju polarnu suprotnost. Može se zamisliti jin i jang, koji se povezuje sa konceptima dualnosti i međusobne povezanosti. Kada se fokusiramo na sebe, postoje neke karakteristike koje manje-više prihvatamo ili ih se odričemo.
Ispod je nekoliko primera polariteta:
- Ljubaznost i okrutnost
- Nesebičnost i sebičnost
- Spontanost i krutost
- Toplina i hladnoća
- Bliskost i udaljenost
Da bi se postiglo zdravo funkcionisanje, svaki polaritet treba da se proširi tako da obe strane imaju bolji domet na kontinuumu. Pojedinac treba da stane na sredinu između ove dve suprotnosti i prihvati i jednu i drugu stranu. Na primer, neko može razumeti da mu ponekad treba da bude prijateljski nastrojen prema drugima, dok mu u drugim slučajevima treba da se drži na distanci. Postajući svesniji naših polariteta, možemo dozvoliti proširenje oba; otuda se stvara prostor za celovit i diferenciran doživljaj.
Tip polariteta sa kojim se možda svi možemo povezati je Topdog i Underdog. Topdog se odnosi na glas koji pojedincu govori šta treba da uradi, dok je Underdog glas koji je spontaniji, buntovniji i impulsivniji (naš slobodni duh). Primer za ova dva može biti: Topdog: Zaista moram krenuti da redovno trčim i treniram.
Underdog: Nema veze, želim da ležim na sofi i gledam film.
Gornji primer stvara oblik „podele“ kod pojedinca. U terapiji, ovo se može raditi kroz tehniku prazne stolice, gde se klijent podstiče da uđe u igru i priča iz jedne pa iy drudge uloge. Izražavanje sa obe strane omogućava terapeutu da posreduje između njih dvoje, sa ciljem postizanja integracije i međusobnog uvažavanja oba dela. Nešto čega treba da se setimo kada se suočavamo sa sukobom između dva polariteta jeste da se zapitamo da li je to unutrašnji ili spoljašnji sukob nametnut iz spoljašnjeg okruženja.
Polariteti su unutrašnji sukobi sa kojima se svako suočava. Dva ekstrema na spektru mogu se prevazići integracijom obe strane u jednu. Nije ili/ili već i/i.